Categories
Blog

A fost momentul lor …

… si inca e ziua mea.

Aseara am terminat tarziu in noapte ultimele amanunte ale unui ?moment cu aplicabilitate practica desfasurat cu cateva zeci de minute in urma; m-am oprit dupa miezul noptii la una din benzinariile Petrom aflate in drumul spre casa pentru a reincarca bateriile companionului meu de drum si totul era inchis; schimbul de tura bata-l vina si uite asa primele mele minute petrecute la aniversare au fost facute cu stangul.

Nu a fost bai si am folosit dreptul pentru a accelera, regulamentar bineinteles; am ajuns acasa, am luat un strugure pe post de masa de seara tarzie si am urmarit al doilea set al finalei masculine de la US Open. Apropo, felicitari lui Djokovic pentru victoria de aseara. Am adormit intr-un final si cat ai clipi m-am impopotonat cu camasa, blugi si o pereche de opinci pentru a pasi in noua zi.

Aveam si de ce … urma momentul lor si ziua mea.

Despre ziua mea, nu se poate spune prea multe; a mai trecut un an si acum cand scriu petrec asa cum am facut-o mereu; la tenis.

Despre momentul lor, ehh, e bine sa stiti cate ceva;

In primul rand au fost ceva poze:

completate fara doar si poate cu informatii:

Performante extraordinare pentru tenismenii juniori

Cupa Davis si Cupa Federatiei sunt doua dintre intrecerile majore din tenisul mondial, precum si doua din cele mai indragite intreceri? ale reprezentativelor nationale din sportul romanesc. Unul din obiectivele principale ale Federatiei Romane de Tenis este sustinerea cu prioritate a echipelor de Cupa Davis si Cupa Federatiei, precum si creearea cadrului in care copiii si juniorii romani se pregatesc pentru a fi viitorii componenti ai loturilor de seniori ce vor reprezenta Romania in intrecerile amintite.

In aceste conditii, participarea in competitiile europene pe echipe si Campionatele Europene Individuale pe categorii de varsta, de la copii de 12 ani si pana la juniorii de 18 ani se constituie oportunitati benefice in care se invata jocul de dublu, jocul in echipa si jocul sub culorile tarii.

In anul 2011 Federatia Romana de Tenis a inscris echipe in toate intrecerile europene de anvergura, organizand de asemenea si cateva faze de calificari cu sprijinul unor oameni inimosi si pasionati de tenis. Bilantul inregistrat este unul extraordinar, din cele 8 echipe inscrise in competitiile pe echipe de vara (12, 14, 16 si 18 ani ? fete si baieti) reusind:

  • 2 titluri de Campioni Europeni pe Echipe ? 12 ani feminin si 14 ani masculin
  • 1 loc IV la Cupa Europeana pe Echipe 12 ani masculin
  • 1 loc IV la Grupa Mondiala pe Echipe 14 ani masculin

In total 6 echipe au trecut de faza de calificari ale Cupelor Europene (12 ani fete si baieti, 14 ani fete si baieti; 16 ani fete, 18 ani fete), mentionand faptul ca la sfarsitul lunii septembrie echipele de fete de 16 si 18 ani vor juca in Grupa Mondiala in Mexic, respectiv faza finala a Cupelor Europene in Spania.

In intrecerile individuale sportivii romani au inregistrat de asemenea performante foarte bune:

  • 2 medalii de aur ? Borza Bogdan (simplu baieti 14 ani) si Borza Bogdan/Frunza Nicolae (dublu baieti 14 ani)
  • 2 medalii de argint ? Frunza Nicolae (simplu baieti 14 ani) si Ciufrila Raluca/Cristian Jaqueline (dublu feminin 14 ani)
  • 1 medalie de bronz ? Rosca Ioana Loredana/Ene Cristina (dublu feminin 16 ani)

Cupele Europene pe Echipe

Cupa Europeana de Vara pentru echipe de 12 ani fete s-a jucat sub titulatura de ?Tennis Europe Nations Challenge by Head? si este dotata cu trofeul ?La raquette de Corail?.

Echipa noastra formata din jucatoarele?Andreea Amalia Rosca, Georgia Craciun, Ioana Guna si capitanul Paul Bozdog (foto) s-a calificat la faza finala dupa ce in grupa calificari de la Rakovnik, Cehia, a castigat toate intalnirile fara sa piarda nici un meci. La faza finala din acest an desfasurata in Italia cele 8 echipe finaliste au fost Spania, Ucraina, Rusia, Serbia, Portugalia, Marea Britanie, Cehia si Romania, echipa noastra reusind sa invinga in finala echipa Cehiei, devenind astfel si Campioana Europeana pe Echipe in intrecerile fetelor de 12 ani.

Craciun_Bozdog_Guna_Rosca

Cupa Europeana de Vara pentru echipe de 14 ani baieti s-a jucat sub titulatura de ?Copa del Sol?, atat faza de calificari cat si faza finala fiind desfasurate in localitatea Magaluf din Spania. ?Echipa noastra a fost formata din jucatorii Bogdan Alexandru Borza, Nicolae Frunza, Ion Efrim si capitanul Roxana Mohanescu (foto) si a reusit sa termine grupa de calificari si grupa finala pe locul 1, invingand de fiecare data in ultimul act puternica reprezentativa a Spaniei. Ca urmare a acestui rezultat echipa de baieti s-a calificat la grupa mondiala desfasurata in Cehia, terminand competitia pe locul al IV lea si reusind astfel cea mai buna performanta din toate timpurile a unei echipe masculine de juniori in intrecerile pe echipe.

Frunza_Efrim_Borza_Mohanescu

Campionatele Europene Individuale

Pentru prima data in istoria tenisului masculin juvenil din Romania in anul 2011 la Campionatul European Individual destinat categoriei de 14 ani doi sportivi au disputat finala de simplu cu trofeul pe masa: Bogdan Borza si Nicolae Frunza (foto), primul reusind sa isi adjudece si titlul de Campion European.

Frunza_Borza

Dupa titlurile obtinute de Razvan Sabau in 1991, Ciprian Porumb in 2007 (amandoi la categoria de 14 ani), Dinu Pescariu in 1989, Andrei Pavel in 1990 (amandoi la categoria de 16 ani), iata ca tenisul romanesc isi mareste palmaresul si priveste cu incredere spre viitor prin ochii celor doi juniori ce in acest an au reusit sa castige aproape tot ceea ce se putea castiga in Europa.

In urma acestui rezultat amandoi sportivii s-au calificat direct la Masters-ul European ce se va desfasura in luna octombrie in Reggio Calabria, Italia, de altfel una din cele mai puternice competitii din calendarul european pentru categoria de 14 ani.

Dupa ce au punctat impreuna in meciurile de la Cupele Europene si Grupa Mondiala, echipa de dublu formata din Bogdan Borza si Nicolae Frunza (foto), de altfel si Campionii Nationali la categoria de varsta de 14 ani in proba de dublu din acest an, au continuat seria performantelor exceptionale castigand si aurul european la aceasta proba.

Borza_Mohanescu_Frunza

Dupa titlurile castigate de Horia Tecau / Florin Mergea in 1999 la categoria de 14 ani si Adrian Ungur / Florin Mergea in 2001 la categoria de 16 ani, iata doi dintre componentii actuali ai lotului de Cupa Davis, o a treia medalie europeana masculina din istorie in aceasta proba a fost cucerita, unul dintre obiectivele Federatiei Romane de Tenis fiind astfel concretizate (formarea unor echipe de dublu).

Ciufrila Raluca din Targu Jiu si Cristian Jaqueline din Bucuresti (foto) au castigat impreuna anul aceasta medalia de argint la Campionatul European Individual 14 ani, proba de dublu.

Ciufrila R_Cristian J

Dupa un parcurs excelent in care cele doua sportive au intrecut echipe mult mai bine cotate, Raluca si Jaqueline au cedat in finala in fata echipei Elvetiei dupa un meci tensionat si foarte disputat.

Rezultatele inregistrate de sportivii romani la Campionatul European Individual 14 ani au fost premiate de catre forul european si organizatorii competitiei prin acordarea trofeului ?Nations Cup ? 1st place? echipei Romaniei.

In proba de dublu a Campionatului? European Individual 16 ani desfasurat la Moscova echipa formata din sportivele Ene Cristina si Rosca Ioana Loredana (foto) au reusit sa castige medalia de bronz in proba de dublu, fiind la numai cateva puncte distanta de o medalie de aur sau argint.

1

Cristina si Ioana s-au recunoscut invinse in supertiebreak-ul setului decisiv intr-un meci extrem de frumos, insa au format o echipa sudata ce isi propune ca pe viitor sa aduca cat mai multe medalii tenisului romanesc.

Amandoua sportivele au facut parte din echipa de junioare 16 ani ce s-a calificat la faza finala a Cupelor Europene si vor reprezenta Romania in Grupa Mondiala la categoria de 16 ani ce se va desfasura in localitatea San Luis Potosi, Mexic la sfarsitul lunii septembrie.

De la acest moment si pana acum au mai trecut ceva secunde; destul de multe mesaje si nu putine cele de pe Facebook pentru care multumesc inca o data. Pana diseara mai este ceva spatiu; ce se mai poate intampla in acest moment decat sa visez frumos intr-o seara de septembrie?

Aceasta a fost ziua mea … si momentul lor.

Foto: Federatia Romana de Tenis (poza din header este special acordata coachcorner.ro)

Cu drag

One reply on “A fost momentul lor …”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *